تحلیل محتوای کتب درسی پایه اول تا ششم ابتدایی

تحلیل محتوای کتب درسی

دانلود صدها نمونه فایل تحلیل محتوای کتب درسی در بانک فایل پژوهشی معلمان در مقالات حاضربا هدف تحلیل محتوای کتب درسی به جمع آوری مطالب مهم و ارزشمندی روی آورده ایم.در تحلیل های موجود مفهوم ها و تعاریف و بعد های مختلف و همچنین کارایی متنوع و فرضیات و اصل های مهمی که در تنظیم و گرد آوری کتب آموزشی از نظر محتوا عکس و شکل ها در مراجع متنوع ایجاد گردیده است را مورد تحلیل و بررسی قرار داده ایم.از میان کلیه رسانه های آموزشی کتب درسی و آموزشی مهمترین گزینه و در دسترس ترین آنها می باشد.که در نظام آموزش و پرورش نقش بسیار مهمی را ایفا می نماید.

بسیاری از محققین کتابهای مدرسه ای را به عنوان مهمترین رسانه تاثیر گذار و پر کاربرد می شناسند که به کمک آن قادرند زمینه آموزش و تدریس را برای دانش آموزان فراهم نمایند.یکی از شیوه هایی که در راستای تحقیق و پژوهش در کتب درسی و آموزشی به کار می رود تحلیل محتوای کتب درسی است.به کمک تحلیل محتوای کتب درسی می توانیم به چالش ها و نقاط قوت و ضعف در کتب درسی پی ببریم.و کلیه مسائل مربوط به کتب درسی را روشن کنیم.و به اصلاحات و ویرایش هایی در رابطه با کتب درسی بپردازیم.و اهداف سند تحول بنیادین و چشم انداز بیست ساله آموزش و پرورش را در رابطه با کتب درسی نهادینه نماییم.

مراحل تحلیل محتوای کتاب درسی ابتدایی

همچنین می توانیم بهترین شیوه های طراحی و نگارش و تنظیم کتب درسی و آموزشی را در اختیار مولفین و ناشران امر تعلیم و تربیت قرار دهیم.در واقع به کمک تحلیل محتوای کتب درسی می توانیم به بهترین شکل ممکن به ایجاد کتب اثر بخش و مثمر ثمر کمک و یاری رسانیم.به عنوان مثال می توانیم درباره ثبت عکسهای مختلف در کتب درسی نظر دهیم که این امر میتواند کمک شایانی در بحث پژوهشی و فرایند یاددهی و یادگیری داشته باشد.

نظام آموزش و پرورش و تحلیل محتوای کتب درسی

با توجه به اینکه در نظام آموزش و پرورش در کشور ایران برنامه درسی دانش آموزان در کل کشور از روی کتب درسی آموزش داده می شود. می بایست کتب درسی بررسی و تحلیل گردند و از هر گونه مشکلات و نقاط ضعف دور باشند.چرا که در کشور ما اقوام و زبان های مختلفی وجود دارد و از طرفی هم دانش و تکنولوژی در حال رشد و توسعه روز افزون است.و هنجارها و ارزش های اجتماعی هم روز به روز در حال تغییر است.

با توجه به نچه خدمت شما عزیزان گفته شد مهمترین رسانه موجود در برنامه آموزشی کشور و حتی می توان گفت تنها رسانه رسمی آموزشی کشور کتابهای درسی هستند.رسانه ای بسیار مهم که در سند تحول بنیادین و چشم انداز بیست ساله آموزش و پرورش بسیار نقش مهم و موثری دارند.

در رابطه با کتب درسی و تحلیل محتوای آن باید گفت که این کتب شامل عکس ها و تصاویر و همچنین سوالات و تمرین هایی است که نوع نگارش متن این کتب تاثیر مستقیمی در فرایند یاددهی و یادگیری دارد.گاهی اوقات کارایی پایین و عدم وجود محتوای مناسب و نامتناظر بودن متن کتب درسی با قابلیت یادگیری دانش آموزان فهم مطالب درسی را دچار اشکال می کند.و یا تاثیر بسیار کمی در یادگیری دانش آموزان دارد.

بنابر این می بایست در رابطه با نشر کتب آموزشی مفید و اثربخش و تمرین های علمی و تجربه های درسی طوری ویرایش و طراحی گردند که با عث تاثیر مثبت بر روی همدیگر شده و بر اساس قدرت فهم دانش آموزان تهیه و تنظیم شوند.تا بتوانند در رسیدن به اهداف سند تحول بنیادین  موثر عمل نمایند.

دانلود صدها نمونه فایل

با توجه به آنچه گفته شد بانک فایل پژوهشی معلمان با ارائه مطالب دقیق و کامل در زمینه تحلیل محتوای کتب درسی در خدمت دانشجویان و فرهنگیان محترم می باشد. اگر شما هم تاکنون با عباراتی نظیر مقاله تحلیل محتوا، مراحل تحلیل محتوا، تحلیل محتوا کمی، تحلیل محتوای کیفی، اهمیت تحلیل محتوا، نمونه تحلیل محتوا، کاربرد تحلیل محتوا، تحلیل محتوای کتاب درسی دبستان، دانلود کتاب تحلیل محتوای کتب درسی دبستان برخورد نموده اید ، می توانید با استفاده از مطالب این سایت مشکلات و نیاز های خود را برطرف نمایید.

26 Feb 2019